Інкоте́рмс (англ. Incoterms, International commerce terms) — міжнародні комерційні умови, комплект міжнародних правил з тлумачення найбільш широко використовуваних торгівельних термінів (умов) в галузі міжнародної торгівлі.

Загальні положення.

Умови Інкотермс є стандартизованими. Ці умови регламентують момент передачі права власності на товар і всі пов’язані із цим ризики. Застосовуються в міжнародних договорах купівлі-продажу.

Інкоте́рмс встановлюють правила, які регулюють питання пов’язані з доставкою товарів від продавця до покупця. Це включає в себе власне перевезення, відповідальність за експортне та імпортне оформлення товарів. Ці правила визначають відповідального за сплату доставки, митного оформлення, та страхування ризиків на шляху транспортування товарів у залежності від означених стандартних умов поставки.

Incoterms-2010-_ru

incoterms rules

Вони розробляються і публікуються Міжнародною торговою палатою (англ. International Chamber of Commerce, скорочено ICC). Англомовна версія тексту є офіційною версією Incoterms 2000, яка була затверджена Комісією ООН з міжнародного торговельного права (англ. United Nations Commission on International Trade Law) скорочено (англ. UNCITRAL). Наразі профільна комісія ICC працює над розробкою правил Incoterms 3000, до складу робочої групи шляхом участі в Українському національному комітеті Міжнародної торгової палати включені й українські фахівці.

Авторизований переклад на 31 мову світу можна придбати в національних комітетах ICC. В Україні переклад Інкотермс здійснено Українським національним комітетом Міжнародної торгової палати українською мовою.

У вересні 2010 року Міжнародна торгова палата (англ. International Chamber of Commerce (ICC)) оголосила про випуск нової редакції правил щодо використання національних і міжнародних торгових умов Incoterms 2010. Ці правила, які застосовуються компаніями при проведенні численних операцій по всьому світу, набули чинності 1 січня 2011.

Incoterms 2010 — це остання редакція міжнародних стандартних правил з тлумачення найширше використовуваних торгових умов в галузі зовнішньої торгівлі, які регламентують момент передачі права власності на товар і всіх пов’язаних із цим ризиків.

Загальна кількість термінів порівняно з чинним Incoterms 2010 скорочена з 13 до 11. Також у Правилах з’явилися 2 нових умови: DAT (Постачання на терміналі) і DAP (Постачання в пункті). Крім того, нова версія містить невелике керівництво до кожної умови, щоб допомогти користувачам Правил Incoterms ® 2010 вибрати потрібну умову.

У Incoterms за версією 2000 року умови поділяються на 4 групи. Нова версія 2010-го року поділ на групи скасовує.

Група E — Місце відправлення (Departure).
EXW. Ex Works (вказане місце): товар зі складу продавця.
Група F — Основне перевезення неоплачене (Main Carriage Unpaid).
FCA. Free Carrier (вказане місце): товар доставляється перевізнику замовника.
FAS. Free Alongside Ship (вказано порт завантаження): товар доставляється до судна замовника.
FOB. Free On Board (вказано порт завантаження): товар завантажується на судно замовника.

Франкування.

Франкування – економічні і правові умови, котрі зумовлюють порядок включення до ціни тих чи інших витрат на транспортування, вантажні роботи, зберігання й страхування вантажів. Отже, ціни залежно від умов постачання товарів відрізняються по видах франко. Ціна «франко» ((з італ. franco — букв. Вільний) – це комерційний термін, який означає, що продавець бере на себе зобов’язання поставити товар у певне місце за свій рахунок, тобто до ціни продажу будуть включені транспортні, страхові та (у міжнародній торгівлі) митні послуги. Застосування терміну «франко» у сполученні із зазначенням кінцевого пункту доставляння продукції означає, що покупець вільний від витрат з транспортування до цього пункту, бо їх сплачує продавець. Кожен вид франко показує, до якого пункту на шляху руху товару від продавця до покупця додаткові витрати включені до ціни за контрактом купівлі-продажу. При цьому пунктом може бути місце виробництва (поле, ферма, завод, будівельний майданчик та ін.), вагон, склад, борт судна, залізнична станція, конкретний населений пункт.

Група C (без вивантаження).

CIF. Cost, Insurance and Freight (вказано порт призначення): товар страхується й доставляється до порту замовника (без вивантаження).
CFR Cost and Freight (… named port of destination) Вартість і фрахт (… назва порту призначення).
CPT. Carriage Paid To (вказано місце призначення): товар доставляється перевізнику замовника у зазначеному порту.
CIP. Carriage and Insurance Paid to (вказано місце призначення): товар страхується й доставляється перевізнику замовника у зазначеному порту.

Група D — Доставка (Delivery).

Примітка: з 1 січня 2011 набула чинності восьма редакція, Інкотермс 2010. В цій редакції в групі D залишилося такі три умови:

DAT (Delivered at Terminal) — вказано термінал призначення (новий термін).
DAP (Delivered at Place) — вказано місце призначення (новий термін).
DDP (Delivered Duty Paid) — вказано місце призначення, товар доставляється замовнику, митні платежі, та інші платежі, пов’язані з страхуванням ризиків, здійснює постачальник. Ці умови в Україні прямо не працюють, бо митні платежі, згідно законодавства України, може сплачувати лише резидент.
Нові умови поширюються на всі види транспорту.

До 1 січня 2011 в групі D діяло 5 умов:

DAF. Delivered At Frontier (вказане місце) — товар доставляється до кордону без розмитнення
DES. Delivered Ex Ship (вказано порт) — товар доставляється на судні без розмитнення
DEQ. Delivered Ex Quay (вказано порт) — товар доставляється на судні та вивантажується без розмитнення
DDU. Delivered Duty Unpaid (вказано місце призначення) — товар доставляється замовнику, сплата мита на замовнику
DDP. Delivered Duty Paid (вказано місце призначення) — товар доставляється замовнику, очищений від мит та ризиків.